Rüyada Yol Görmek

Rüya Tabirleri ve Rüya Tabiri sitemize hoş geldiniz.
Sitemizde binlerce detaylı rüya tabiri ve güncel yorumları bulunmaktadır.
Sizlerde sitemize yorum yaparak ve görmüş olduğunuz rüyaları paylaşırsanız.
Özel olarak yorumcularımız tarafından yorumlanacaktır.

Rüyada tek şeritli ve düz yol görmek; şeriata (İslam dini ve bu dinin koyduğu prensiplere), tali ve çok yollar dine sonradan sokulan bidat ve hurafelere işarettir. Anayola çıkan tali yolu görmek; insanı hakka götüren iş ve fiillere, doğru yolu bulmaya, İslamla şereflenmeye, günahları terk etmeye delalettir.

Rüyada yol olduğu halde bunun dışında yürümek görmek, dinen bozukluğa işarettir. Yolunun kesilip eşyalarının alınması, dostundan dolayı sıkıntıya girmeye işarettir. Doğru yol, Kur’an’a ve Peygamberimizin (S.A.V.) sünnetlerine, bir mürşide, şeyhe yahut öndere uymaya işaret eder. Böyle bir yol, günahkar için tövbe etmeye delalet eder.

Rüyada çeşitli yollar görmek, insanı istikametten alıkoyan bidatlere ve sapık görüş ve düşüncelere ya da iki şey arasında tereddüt etmeye yorulur. Yol, sanatta kendine özgü ekol oluşturmaya, ilerlemeye işarettir.

Rüyada yoldan çıkmak, haktan uzaklaşmaya; yolunu kaybetmek, sapıklığa; tekrar bulursa, selamete ermeye delalettir. (Bkz. Hak Yoldan Çıkmak)

Rüyada yoldaki zararlı şeyleri kaldırıp atmak, hayır işlemeye; yola işemek yahut zarar verici şeyler atmak, insanları eli ve diliyle incitmeye işarettir. Gizli yol görmek, gurur ve kibire delalet eder.

Ayrıca Bakınız; Yolculuk, Yolluk.

Rüyada dar veya taşlı yolda yürümek, bazı kavgaların başınızdan geçeceğine işaret eder. Kenarları çiçekli bir yol görmekse, aşk yaşamınızda güzel bir ilişkiye başlayacaksınız demektir.

Rüyada ferah, aydınlık güzel bir yol görmek, sonu hayırlı ve sevinç verecek bir yoldur. Yol ağaçlıklı ise kısmettir.

Rüyada yol ve cadde görmek, hayra delalet eder. Arazi bahsinde söylediğimiz gibi, büyük ve geniş bir cadde hidayete, eğri büğrü, arızalı yollar, küfür yollarına delalet eder. 

Rüyada yolda kolaylıkla yürümek, eğer yol cadde ise, tevbeye nail olarak hidayete; zorla yürümek, hidayete davet edildiği halde, gitmemekteki ısrara; caddeden küçük ve eğri büğrü yola geçmek, İslam’dan uzaklaşmaya delalet eder.

Rüyada küçük ve zor yoldan büyük caddeye çıkmak, genişliğe ve aydınlığa işarettir. İki tarafı büyük ağaçlarla bezenmiş bir cadde görmek yahut böyle bir caddede yürüdüğünü görmek, İslam alimlerinin himayesinde bulunmaya; caddenin kenarındaki ağaçlardan birinin devrildiğini veya kurumuş olduğunu görmek, alimlerden birinin ölümüne delalettir. (Bkz. Hızlı Yürümek)

Rüyada o ağaçlardan bir veya birkaç dal koparmak, bir alimin ilminden faydalanmaya; bir rivayete göre de bir alime zarar vermeye; caddenin kenarına bir ağaç dikildiğini görmek, sonradan alim olacak bir çocuk yetiştirmeye delalet eder.

Rüyada cadde ve yol kenarındaki ağaçlara su vermek ve kurularını temizlemek gibi hizmette bulunmak, ilim adamları ile sohbet edip onların hizmetlerinde bulunmaya; cadde kenarındaki ağaçları temiz, sade ve yeşil yapraklarla süslü görmek, o yerde ilim adamlarının itibarına; ağaçları kurumuş, solmuş ve toz içinde görmek, ilim adamlarına saygı ve itibarda kusur edilmeye delalet eder. 

Rüyada cadde ve yol kenarında dikenli çalı görmek, ilim adamları ile tabir olunur. Bir dikenli çalının büyük ve güzel bir ağaca dönüştüğünü görmek, kötü birinin iyiliğe dönüşüne işarettir. 

Abdülgani Nablusi’ye göre, rüyada yol görmek, şeriat ile tabir olunur. Rüyada yolun üzerinde değil de başka tarafında yürüdüğünü gören, dalalete düşer. Yolda karşısına bir yol kesici çıkıp da eşyasını aldıklarını gören, bir dostu tarafından zarara uğrar. 

Rüyada taşlık bir yolu hükümetin açması ve düzeltmesi, o yerde adaletin geçer olmasına delalet eder. Doğru yol ve cadde rüyası, Allah’ın kitabına, sünnete inananlarla tabir edilir. Öyle bir cadde üzerindeki kendini gören hidayete erişir. Asi ise tövbe edip halini düzeltir, kafir ise İslam olur. Çeşitli yollar görmek, karışıklığa; birbirine benzer yollar görmek, küfür ve gamma delalet eder. 

Bir başka rivayete göre de: Rüyada tek şerit halinde yol görmek, şeriata; çeşitli yollar, dinde olmayan bidatlara işarettir. Rüyada yolun dışında yürüdüğünü gören kimsenin, dini bozuktur. 

Rüyada yolu kesildiğini ve eşyalarının alındığını gören kimse, dostundan dolayı sıkıntıya girer. Rüyada devlet reisinin sarp bir yolda yürüdüğünü görse, o yerde adalelinin icra edileceğine işarettir.

Rüyada görülen doğru yol, Allah’ın kitabına, peygamberin sünnetine veya bir öndere uymaya işarettir. Eğer rüyayı gören günahkarsa, tövbe eder. Kafir ise, Müslüman olur. Çeşitli yollar, iki şey arasında tereddüt etmeye ve adamı sapıklık, bidat ve küfre götüren şeylere işarettir. Yol, sanatta bir ekol kurmaya, ilerlemeye ve kötü bir eser bırakmaya işarettir. 

Rüyada denizde yol göstermek, sıkıntıdan kurtulmaktır. Yol, kocaya gitmiş bir kadındır. Yol, helalinden olan bir kazançtır. Yol, insanın ona uymakla kurtulacağı doğruluk ve herkesin gideceği ölüm yoludur. 

Rüyada yol üzerinde doğru bir istikamete doğru gittiğini gören kimse, dünya adamı ise kazançlı bir ticaret yapmaya başlar. Rüyada görülen gizli yol, kibir ve bidattir.

Rüyada dar ve taşlı bir yolda yürümek, bazı tartışmalar yaşamak demektir. Çiçekli yol, size uzun süre baskı yapan sevgilinizden kurtulmak anlamındadır. Rüyada arkadaşla birlikte yürümek; mutluluk, güzel bir aile hayatı ve anlayışlı bir kişiyle evlilik habercisidir.

Ayrıca şu rüya tabiri ve yorumlara bakınız: Geniş Yol, Tren Yolu, Dağ Yolu

Yol

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

rüya tabiri - güzel sözler - islam fm - korsan taksi - mersin escort - sultangazi korsan taksi