Rüyada Şehir Görmek

Rüya Tabirleri ve Rüya Tabiri sitemize hoş geldiniz.
Sitemizde binlerce detaylı rüya tabiri ve güncel yorumları bulunmaktadır.
Sizlerde sitemize yorum yaparak ve görmüş olduğunuz rüyaları paylaşırsanız.
Özel olarak yorumcularımız tarafından yorumlanacaktır.

Rüyada garip bir şehir görmek, taşınacağınız veya yaşam tarzınızı değiştireceğiniz anlamına gelir. Temiz ve bakımlı bir şehir, insanın geleceğinin parlak olduğunu gösterir.

Rüyada tanımadığı bir şehirde bulunduğunu görmek ve orada yabancı olduğu için her şeyi yadırgadığını anlamak, çok kötü sürprizlerle karşılaşacağına işarettir. Girdiği şehri yıkık ve ıssız görmek, o şehirde ilim adına hiçbir şeyin kalmadığına delalet eder. Gezdiği şehri çok kapılı, güzel, yeşillikler içinde, sulak ve çok ucuz görmek, o yer halkının mutlu olduklarına delalet eder. 

Kirmani’ye göre; kendisini Mekke-i Mükerreme’de gören, ferah ve sevince kavuşur. Dine hizmet eder. Medine-i Münevvere’de bulunduğunu gören, bir tüccarla arkadaş olur, ondan din ve dünyada hayır ve menfaat elde eder. Taif kasabasında olduğunu gören, çok yolculuğa gider. Basra’da olduğunu gören, fakir olur. Bağdat şehrinde bulunduğunu gören, hayır ve menfaate erip zengin ve tüccar olur. Her şehrin isim ve şöhreti rüya tabirlerinde dikkate alınmalıdır.

Şeyh Abdulkadir El-Eşmuni diyor ki; büyük tabircilerden İbn-i Sirin, Kirmani ve diğerlerinin söylediklerine binaen, “Şehir ve kasaba rüyası tabirini tecrübe ettim ve inandım. Tecrübelerimin ve incelemelerimin sonucunda, bir şehir ve kasabanın adında hayra delalet eden bir şey ve mana varsa hayra; adında şerre delalet eden bir mana varsa şerre işaret olduğunu anladım. Mekke-i Mükerreme’de sena ve din, tövbe ve ticarete; Medine-i Münevvere’de dostlarla konuşmak, emeline ulaşmak ve Cenab-i Resul’u Ekrem (S.A.V.)’den ümit ve şefaate; Kudüs, günahtan arınmaya ve tövbeye; Mısır, izzet ve berekete, güzel geçime; İstanbul, din zaafına ve haram rızka; Bursa, selamete delalet eder.”( Bkz. Şehirler)

İbn-i Sirine göre; büyük şehir ve kasaba görmek, ne suretle olursa olsun, iyidir. Kendisini bilmediği bir şehirde görmek, bir rivayete göre, dindar bir kimseden istediğine ulaşır. Diğer bir rivayete göre, bilinmeyen bir şehir ahirete işarettir. Eğer orada bulunduğu şehri biliyor ve uyanık iken oraya gitmiş ise ikinci defa yine oraya gider. (Bkz. Şehirli)

Bazılarına göre; rüyada şehir veya kasaba görmek, korkudan kurtulmaya delalet eder. Rüyasında bir şehirden çıkan bir belaya uğrar. Bir şehirden bir köye gittiğini gören, korkudan kurtulur. Şehrin harap olduğunu görmek, oradaki büyük devlet adamı zulüm edeceğine delalet eder. 

Rüyada etrafı duvarla çevrili bir şehre gitmek, duvarsız bir şehre gitmekten iyidir. Bir rivayete göre, duvarlı şehir, topraklarından düşman kovmaya, iktidarlı bir devlet başkanına; sursuz şehir de bu rüyanın aksine delalet eder. (Bkz. Duvar)

Bir başka rivayete göre de: Rüyada bir şehre girdiğini gören kimse, korktuğu şeyden emin olur. İbn-i Sirin; rüyada şehre girmek, hayır ve hoştur. Oradan çıkmak ise hoş değildir, demiştir. Bazı tabirciler de “Ben, ilmin şehri, Ali de kapısıdır.” hadis-i şerifince, şehir alim bir kimse ile tabir edilir, demişlerdir. 

Bir kimsenin rüyada bir şehre girerek onu harap bir şekilde görmesi, alimlerin yokluğuna işarettir. Bir kimsenin rüyada bir şehri imar ettiğini görmesi, o şehirde ilim ve evladının çoğalmasına ve evlatlarının kendi meslek ve yoluna devam etmelerine işarettir.

Rüyada vali bulunmayan herhangi bir şehir görülse, o şehirde fiyatların pahalı olmasına işarettir. Tanınmayan şehir, ahiret; tanınan ve bilinen şehir ise rüya sahibi için veya o şehir halkının dinidir. Bundan dolayı, bir kimse rüyada bir şehri tamamiyle veya bazı yerlerinin yıkıldığını görse ve şehir de tanıdığı ve bildiği bir şehir ise o şehir halkının dinsiz kalmalarına, bazen onların dinlerinde olan musibet sebebiyle dünyalıklarının gitmesine işarettir. Tabirce şehirlerin en iyisi, en büyüğü ve mamur olanıdır. Kendisini şehrin ortasında görse, o kimsenin geçimi daralır. 

Rüyada bir kimse kendisini Avrupa şehirlerinin birinde görse, o kimsenin kalp gözü kör ve gönlü rahat olur. Kendisinin çöllük bir yerde bulunduğunu gören kimsenin, malına zarar isabet eder. Bir kimse kendisini önceden harap olmuş ve duvarları yıkılmış eski bir şehre girdiğini ve birçok kimseler o şehri eskiden bulunduğu halinden daha sağlam olarak yaptıklarını görse, orada bir alimin veya takva ve ibadet ehil birisinin meydana çıkmasına yahut doğmasına işarettir. Şehir, korkudan emin olmaya ve dostlarla buluşup görüşmeye işarettir. 

Rüyada Bedir yerini görmek, düşmana galip gelmeye işarettir. İstanbul’a gittiğini görmek, şiddetten sonra üzüntü ve kederden kurtulmaya işarettir. Allah (C.C.)’ın halkını yere batırdığı şehirleri görmek; korkuya, feryat etmeye, ölçü ve tartıda eksiklik yapmaya işarettir. Bazen şehir görmek, tövbe ve mağfirete işarettir. 

Rüyada ülke görmek; izzet, yücelik ve zenginliğe işarettir. Rüyada bir şehre malik olduğunu veya o şehirde hüküm ve nüfuzunu kullandığını gören kimse, bir mülke yahut bir valiliğe ya da kendisine uygun bir rütbeye erişir. Eğer bekarsa, evlenir. Hasta ise iyileşir, günahkar ise tövbe eder. Sapıklık içinde ise, hidayete erişir. 

Rüyada daha önceden gitmiş olduğu bir şehre gittiğini gören kimse, o şehre bir kez daha gitmeden ölmez. Bazen bu rüyayı gören korktuğundan emin olur. Bir şehrin kalesinin delinerek oradan arslan, yırtıcı hayvan, sel ve hırsız girdiğini görse, Müslüman halka veya ilim talep edenlere arız olacak zayıflığa işarettir.

Ayrıca şu rüya tabiri ve yorumlara bakınız: Köy, Köylü, Halk / İnsanlar

Şehir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

rüya tabiri - güzel sözler - islam fm - korsan taksi - mersin escort - gaziantep kamera sistemleri - korsan taksi