Rüya Nedir? Rüya Çeşitleri | Rüya Tabirleri | İslami ve Dini Rüya Tabirleri | Rüya Yorumları

Rüya Nedir? Rüya Çeşitleri

Okunma Sayısı: 1014

Rüyalar üç sınıfa ayrılır:

  1. Rahmânî Rüya: Allah-ü Teâlâ tarafından kullara müjde veya ikâz mahiyetibdeki rüyalar.
  2. Şeytani Rüya: Şeytanın delaleti ile görülen korkunç ve çirkin özelliklerdeki rüyalar.
  3. Adgâs ve ahlâm: İnsanın fazla yemekten, herhangi bir hastalığın etkisibdeb veya zihninin meşguliyetinden dolayı ortaya çıkan rüyalar.

Sağ tarafına yatıp uyuyan bir kişinin Allah (C.C.)’ın emri ile gerçek rüya gördüğü belirtilirken görülen bu rüyanın tabiri en geç zuhûr edeceği düşünülür.

Sol tarafına yatıp uyuyan veya arka üstü uyuyan kişinin ise ruhlar aracılığıyla rüya gördüğü düşünülmektedir. Bu şekilde uyuyanların gördüğü rüyaların büyük çoğunluğunun gerçekleştiği belirtilirken yüzü koyun yatan birisinin gördüğü rüyanın ise kesinlikle önemsiz olduğundan bahsedilir.

En kuvvetli rüyaların ilkbahar ve yaz aylarında görüldüğü, sonbahar ve kış aylarında görülen rüyaların daha zayıf olduğu belirtilir. Sabaha karşı veya öğle uykusunda görülen rüyaların çok kısa süre içinde gerçekleşmesi, gecenin ilk vakitlerinde görülen rüyaların ise en geç çıkan rüyalar olduğu yorumlanmaktadır.

Herhangi bir kişinin gördüğü rüya bazen kendisi için bazen ise çocukları veya torunları için zuhûr eder.

Rüya tabircisinin alim, idrak sahibi, amelleri güzel, dindar ve tabir ilmine vakıf birisi olması gerekmektedir. Bir tabirci rüyayı yorumlarken rüya sahibinin hal ve şanını göz önünde bulundurmalıdır. Bunun yanında insan gördüğü rüyayı herkese anlatmamalıdır. Bu paragrafta yer alan vasıflara sahip bir tabirci olmadığı durumlarda insan rüyasını kendi kendisine münasip olarak yorumlamalıdır. Elbette bütün rüyaları rüya tabirleri kaynaklarında bulmak oldukça güçtür.

Korkunç bir rüya gören bir kişi uyandığı zaman sol tarafına “tu tu” ederek “Eûzübillâhimineş şeytânirracîm Ya Râbbi bu rüyanın şerrinden sana sığınırım” demesi gerekmektedir. Böyle kötü ve çirkin bir rüya asla kimseye söylenmemeli ve tabire kalkışılmamalıdır. Bazı durumlarda ise insan rüyasında süyasını birisine tabir ettirebilir. Bu durumda bu rüyayı tekrar tabir ettirmeye gerek yoktur.

Yazıyı sosyal medyada paylaş


Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.